Anunț colectare sticlă la sediul primăriei

ANUNȚ

în atenția cetățenilor din comuna Sărata –

Prin prezenta vă informăm că cele trei containere de culoare VERDE existente pe domeniul public în care se colectează deșeurile din sticlă au fost ridicate din punctele plasate inițial si au fost amplasate la sediul PRIMĂRIEI SĂRATA. Cetățenii care doresc să recicleze sticlă pot depune în containerele de la sediul primăriei produsele pentru reciclat!

Această decizie este pusă în aplicare ca urmare a faptului că în containere au fost identificate deșeuri care nu ar fi trebuit depuse în asemenea loc: saci cu deșeuri menajere, animale moarte, plastic, etc. deși întotdeauna a existat afiș de atenționare în ceea ce privește natura obiectelor reciclate în aceste recipiente!

Important:  Ambalajele din sticlă trebuie să fie goale și curate

Exemple deșeuri care trebuie colectate în recipientul verde: sticle și ambalaje din sticlă (fără capac), borcane (fără capac), damigene, ambalaje din sticlă de la produse cosmetice (curate și fără conținut) etc.
Sticla poate fi reciclată indiferent de culoarea ei (verde, maro etc), iar spargerea produselor din sticlă când sunt aruncate în recipientele verzi de colectare nu afectează procesul de reciclare.

NU depuneți în recipientele de culoare verde: sticla de la geamuri, parbrize, mese din sticlă, oglinzi, produse din porțelan, ceramică, obiecte din cristal, vase rezistente la căldură (vase yena), pahare sparte din sticlă etc. Ca regulă generală: sunt permise numai ambalaje din sticlă.

Pentru neclarități, numărul de telefon 0234.214.866 vă stă la dispoziție de luni până joi între orele 8,00 – 16,00 și vineri între orele 8,00 – 14,00.

Vă mulțumim pentru înțelegere!

Conducerea UAT COMUNA SĂRATA

Nume Data Fișier